شرایط تحصیل در مدارس قبرس شمالی چگونه است؟

امکانات عالی مدارس قبرس شمالی سبب شده است تا مهاجرین از تحصیل فرزندان خود در این جزیره زیبا راضی باشند. در واقع مروارید پنهان دریای مدیترانه، جزیره کوچک قبرس شمالی بوده که دارای طبیعتی دل انگیز، مناظر بکر و سرسبز است. هزینه‌های کم، مکان‌های عالی برای اقامت، جاذبه‌های توریستی و فرهنگ صمیمی و دوستانه باعث شده تا افراد به تحصیل در قبرس شمالی علاقه‌مند شوند.
قبرس شمالی به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان با نرخ بیکاری 5 درصد، مقصد بسیاری از محصلان و دانشجویان ایرانی می‌باشد. در این مقاله درباره مدارس قبرس شمالی، نظام آموزشی و هزینه‌های تحصیل در این کشور اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نظام آموزشی در قبرس شمالی

در سال‌های اخیر نظام آموزشی قبرس شمالی شاهد پیشرفت‌های زیادی بوده است. افرادی که در دانشگاه‌های این کشور فارغ التحصیل شده‌اند، بهترین موقعیت‌ها را در زمینه شغلی کسب کرده اند و تعدادی از آن‍‌ها توسط بهترین دانشگاه‌های جهان پذیرش شده‌اند. در قبرس شمالی مدارس بین المللی، خصوصی و دولتی برای تحصیل فرزندان شما تاسیس شده است.
در مدرسه‌های قبرس شمالی، سیستم آموزش بر مبنای استانداردهای جهانی می‌باشد. در این مدارس، آموزش در سطح بالایی بوده و مدارک آن‌ها در سطح جهانی مورد تایید است‌. نظام آموزشی کشور قبرس شمالی همانند ایران به مدت ۱۲ سال بوده و شامل سنین 6 تا 18 سال می‌باشد که به شکل زیر دسته‌بندی شده است:
• در قبرس مقطع پیش دبستانی: 3 تا 6 سالگی
• مقطع ابتدایی در قبرس: 6 تا 12 سالگی
• متوسطه دوره اول در قبرس: 12 تا 15 سالگی
• متوسطه دوره دوم در قبرس: 15 تا 18 سالگی

نظام آموزشی در قبرس شمالی
پیش دبستانی

مراکز پیش دبستانی یا مهد کودک‌ها در قبرس شمالی برای سنین ۳ الی ۶ ساله می‌باشد. این مراکز در دو نوع خصوصی و دولتی برای خانواده‌ها ارائه شده تا به انتخاب خود فرزندشان را در یکی از این مراکز ثبت نام کنند. گذراندن دوره پیش دبستانی در قبرس اجباری نیست.

تحصیل در دوره دبستان

مقطع ابتدایی در قبرس شامل سنین 6 تا 12 سال می‌باشد که باید این دوره 6 ساله را بگذرانند. طی کردن این دوره اجباری بوده و برای شهروندان قبرسی رایگان است. بعد از اتمام این دوره، به دانش آموزان گواهی فارغ التحصیلی دوران ابتدایی اعطا می‌شود.

دوره دبیرستان

2 دوره اول و دوم برای مقطع متوسطه در مدارس قبرس شمالی در نظر گرفته شده است که سه سال آن دوره راهنمایی بوده و سه سال بعد، متوسطه دوم می‌باشد.
سنین ۱۲ تا ۱۵ سال در دوره متوسطه اول مشغول به تحصیل می‌شوند که پیش نیاز دوره دوم دبیرستان می‌باشد. دوره دوم متوسطه با یک برنامه آموزشی سه ساله برای سنین ۱۵ تا ۱۸ سال طراحی شده است.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در قبرس شمالی
شرایط تحصیل در مدارس قبرس برای مهاجرین

• شرایط تحصیل برای مهاجرین در مدارس قبرس به این صورت است که آن‌ها نیاز به شرکت در آزمون ورودی نداشته و خیلی راحت می‌توانند در یکی از مدارس این کشور ثبت نام کنند.
• نسبت به سایر کشورها تحصیل در قبرس برای مهاجرین ارزان بوده و در حین تحصیل نیز می‌توانند کار دانشجویی انجام دهند.
• فرصت اخذ بورسیه و ویزای فوری برای دانشجویان فراهم می‌شود و می‌توانند در شهریه مدارس و دانشگاه تخفیف‌هایی بگیرند.
• مهاجرین بدون ارائه مدرک زبان می‌توانند در قبرس شمالی تحصیل کنند.

هزینه‌های تحصیل در مدارس قبرس شمالی

نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته، تحصیل در قبرس شمالی هزینه پایین‌تر و مقرون به صرفه‌تری دارد. با توجه به مقطع تحصیلی و نوع مدرسه، هزینه تحصیل در مدارس قبرس شمالی به صورت سالیانه حدود 2500 الی 27000 یورو است.

هزینه‌های تحصیل در مدارس قبرس شمالی
سوالات متداول

1-هزینه تحصیل در مدارس اینترنشنال قبرس شمالی به طور تقریبی چقدر است؟ به صورت سالیانه شهریه این مدارس حدود 2 الی 4 هزار دلار می‌باشد.
2-آیا ایرانیان بدون حضور پدر و مادر خود می‌توانند در مدارس جزیره قبرس تحصیل کنند؟ بله بدون حضور والدین امکان تحصیل کردن ایرانیان فراهم شده است.
3-بهترین مدارس قبرس شمالی برای ایرانیان کدام اند؟ مدرسه Foley ، kyrenia، Bekirpasha Lisesi
4-آغاز کلاس های مدارس قبرس شمالی از چه زمانی است؟ از نیمه شهریور یا سپتامبر

نتیجه گیری

با توجه به پیشرفت‌ها و تحولاتی که در نظام آموزشی و مدارس قبرس شمالی ایجاد شده، می‌توانید با خیال راحت فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام کنید.‌ مدرسه‌‌های بین‌المللی قبرس نسبت به مدارس دولتی و خصوصی هزینه بیشتری برای خانواده‌ها به همراه دارد.
باتوجه به شباهت نظام آموزشی قبرس با آمریکا و امکانات فراوان مدارس آن، هنوز هم برای تحصیل فرزند خود در این کشور شک دارید؟ نظر خود را به شکل کامنت ثبت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *