چیز درباره قوانین قبرس شمالی که باید بدانید

کشور قبرس شمالی یکی از محبوب‌ترین کشورهایی است که در سال‌های گذشته تقاضای بسیاری برای مهاجرت داشته است. این منطقه به عنوان بخشی از کشور قبرس است و تحت سلطه‌ی کشور ترکیه قرار دارد. کشور قبرس شمالی یک جزیره‌ی شرقی مدیترانه است، دارای امنیت بالایی است و به عنوان یکی از بهترین مکان‌های زندگی به شمار می‌رود.

با انواع مختلف روش‌های مهاجرتی می‌توانید به کشور قبرس مهاجرت کنید اما به طور معمول مهاجرت تحصیلی و کاری از طرفداران بیشتری برخوردار است. اگر شما نیز قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید، بایستی که ابتدا با قوانین این کشور آشنا شوید تا بتوانید با خیالی آسوده‌تر، انتخابی صحیح داشته باشید.

قوانین ویزا و ورود به قبرس شمالی

قبرس شمالی یک کشور مستقل است که قوانین مهاجرت خاصی دارد. اتباع همه کشورها می‌توانند توسط افسر مهاجرتی که در بندرها و گذرگاه‌های مرزی تعیین شده، ویزا صادر کنند. گرفتن ویزا از نمایندگی‌های قبرس شمالی در خارج از خود کشور، تضمین ورود به این کشور نیست.

کشور قبرس شمالی فقط در کشورهای انگلستان و ترکیه سرکنسولگری یا دفتر نمایندگی دارد. البته سرکنسلوگری کشور ترکیه در ایران نیز واحدی با عنوان نمایندگی قبرس شمالی را ایجاد کرده است؛ این نمایندگی‌ در رابطه با ورود به قبرس شمالی و گرفتن مجوز در صلاحدید افسر مهاجرت در بنادر و گذرگاه‌های معین است.

چیز درباره قوانین قبرس شمالی 1

نوع و مدت زمان ویزای صادر شده برای اتباع خارجی، توسط افسران مهاجرت بر روی پاسپورت آنها مهر می‌شود. خارجی‌ها نمی‌تواند در این کشور بیشتر از تاریخ مندرج بر روی مدارک سفرشان اقامت کنند و همچنین نمی‌توانند به غیر از دلایل هدف اصلی، از ویزا خود استفاده کنند. برای مثال، کار کردن با ویزای توریستی یا دانشجویی به عنوان تخلف ویزا محسوب می‌شود.

اتباع خارجی که از کشور قبرس شمالی بازدید می‌کنند، بسته به نوع سفر خود، در بندرها و گذرگاه‌های مرزی تعیین شده، با تشخیص و نظر افسر فرودگاه، ويزاى ورود آنها صادر می‌شود. این ویزا می‌تواند برای مدت یک هفته تا ٩٠ روز صادر شود. مدت اقامتی که در بنادر و گذرگاه‌های مرزی تعیین شده و به اتباع خارجی اعطا می‌شود، نمی‌تواند بیشتر از 90 روز در یک دوره 180 روزه باشد. تمامی اتباع خارجی که مایل به اقامت بیش از 90 روز در قبرس شمالی هستند، باید برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کنند.

قوانین اخذ اقامت قبرس

بعد از مهاجرت به قبرس شمالی، شما می‌توانید انتخاب کنید که در هتل‌ها، مهمانسراها یا مسکن‌های اجاره‌ای زندگی کنید. همچنین اگر که اقامتگاه خود را تغییر دادید، باید این موضوع را به مراجع مسئول اطلاع داده تا مشکلی برای شما به ایجاد نشود.

دولت قبرس شمالی، به اتباع خارجی که طبق قانون مجوز کار با مجوز اولیه به این کشور آمده‌اند به مدت 30 روز ویزای کاری اعطا می‌کند. اتباع کشورهایی که در قبرس شمالی، سفارت، سرکنسولگری، کنسولگری یا سایر نمایندگی‌ها را ندارند، باید پاسپورتی با حداقل اعتبار دو سال داشته باشند تا به راحتی بتوانند برای ویزای مجوز کار در این کشور درخواست دهند. اتباعی که برای راه اندازی کسب و کار به این کشور سفر می‌کنند، ویزا 30 روزه دریافت می‌کنند. البته این موضوع مشروط بر این است که سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار مربوطه را داشته باشند.

کسانی که برای دریافت اقامت دانشجویی، مهاجرت به قبرس شمالی را انتخاب می‌کنند، ممکن است با ارائه کردن ثبت نام رسمی دانشجویی یا همان نامه پیش ثبت نام دانشگاه، ویزای 60 روزه دریافت کنند. همچنین فارغ التحصیلان برنامه‌های آموزش عالی 2 ساله یا اتباعی که حداقل 3 سال در یکی از برنامه‌های آموزشی 4 ساله در قبرس شمالی تحصیل کرده‌اند، می‌توانند ویزای 30 روزه دریافت کنند.

چیز درباره قوانین قبرس شمالی

قوانین خاص برای دانشجویان

کشو قبرس شمالی برای دانشجویان قوانین خاصی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

دانشجویان مرد علاقمند به تحصیل در کشور قبرس شمالی، حتما باید در خصوص نظام وظیفه خود مجوزهای لازم را داشته باشند و مطمئن باشند که از این نظر، مشکلی برای ادامه تحصیل ندارند.
ادامه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی نیازی به کسب کمک از آژانس‌های واسط ندارد؛ در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید به مشاوران تحصیلی مراجعه کنید.
بایستی که حتما در رابطه با هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی در کشور قبرس شمالی تحقیقات لازم را انجام داده تا بعدا مشکلی برای شما ایجاد نشود.
دانشگاه‌های قبرس شمالی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند، هر ساله توسط این وزارتخانه منتشر می‌شوند؛ بنابراین اگر قصد دارید که پس از دوران تحصیل به ایران برگردید، به این موضوع توجه کافی داشته باشید. البته این موضوع برای رشته‌های غیر پزشکی نیز حائز اهمیت است.

قوانین کار در قبرس شمالی

اگر شما نیز با مهاجرت به قبرس شمالی، قصد کار کردن در این کشور را دارید، باید با قوانین کاری این منطقه آشنا شوید.

اداره‌های دولتی، مشاغل خصوصی و مغازه‌ها در این کشور ساعت کاری یکسانی ندارند. در بخش‌های عمومی ساعات کار در طول سال انعطاف پذیر است. روزهای کاری از دوشنبه تا جمعه و از ساعت 07:30 تا 08:30 صبح شروع و بین 15:00 تا 16:00 عصر پایان می‌یابد.

در بخش‍های خصوصی هر شرکت ساعت کاری خود را حفظ می‌کند، اما به طور کل، ساعات اداری 08:00 تا 13:00 و 15:00 تا 18:00 از دوشنبه تا جمعه است.

علاوه بر این موارد نکات دیگری قابل ذکر است که عبارتند از:

  • تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی
  • داشتن دعوتنامه کاری از طرف یک کارفرما
  • تهیه و تحویل مدارک به سفارت برای صدور ویزای کاری

 

چیز درباره قوانین قبرس شمالی 2

برخی قوانین مهم

در کشور قبرس قوانین بسیار دیگری مورد اهمیت است، برای مثال قوانین مالی و مالیاتی، قوانین مربوط به بهداشت و درمان، قوانین مربوط به محیط زیست و… .

یکی دیگر از قوانین مهم در کشور قبرس شمالی مربوط به اخذ گواهینامه رانندگی است. شما نیز بعد از مهاجرت به قبرس شمالی می‌توانید به راحتی گواهینامه‌ی این کشور را دریافت کنید. برای این کار باید گواهینامه‌ی رانندگی خود را در اداره‌ی بین‌الملل قبرس ترجمه کرده و ترجمه‌ی آن را به بخش امور مالیاتی تحویل دهید و سپس این طریق گواهینامه‌ی رانندگی خود را اخذ کنید. البته گاهی نیاز است که آزمون‌های تئوری و عملی را طی کنید.

نتیجه گیری

کشور قبرس شمالی با فرهنگ و تاریخچه فراوان مقصد پرطرفداری برای مهاجرت است. اگر شما نیز قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید باید به خوبی با قوانین آن آشنا شوید. در این مطلب نکات مهمی از قوانین این کشور ذکر شد، اگر سوال ابهامی دارید یا حتی در رابطه با اقامت یا قوانین قبرس شمالی اطلاعات بهتر و مفیدتری دارید، می‌توانید در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *