مقالات 1

کشور قبرس شمالی از کشورهای بسیار پر طرفدار در میان ایرانیان برای مهاجرت است. زیرا ارزش پول این کشور، تقریبا نزدیک به پول ایران است و ارزش آن در برابر دلار امریکا، کمتر است. معرفی کشور قبرس شمالی بدون در نظر گرفتن واحد پول این کشور و ارزهای رایج در آن، کاری ناقص به حساب می آید.

اگر قصد دارید تا برای تفریح یا حتی اقامت دائم به این کشور سفر کنید، بهتر است واحد پول آن را بیشتر و بهتر بشناسید. شما می توانید در خاک این کشور به راحتی و آزادانه با ارزهای رایج همچون لیر، دلار و پوند، زندگی کنید.

آشنایی با واحد پول قبرس شمالی

جزیره قبرس از سال ها پیش توسط قدرتمندان عثمانی و ترکیه فعلی و همچنین اروپا و به خصوص یونان، مورد توجه بود و بالاخره این جزیره زیبا به دوقسمت جنوبی و شمالی تقسیم شد. قسمت شمالی آن تحت نفوذ کشور و دولت ترکیه است و قسمت جنوبی آن توسط یونان و اتحادیه اروپا کنترل می شود. قبرس شمالی به دلیل نفوذ کشور ترکیه در آن، از لیر ترکیه به عنوان پول رسمی خود استفاده می کند. لیر ترکیه در حال حاضر چیزی نزدیک به یک پنجم دلار آمریکا ارزش دارد. مطمئنا، یکی از دلایل جذب ایرانی ها به اقامت در این کشور، پول رایج این کشور می باشد.

آشنایی با واحد پول قبرس شمالی

در کشور قبرس شمالی، دلار آمریکا و پوند انگلیس هم در معاملات روزمره استفاده می شود. حتی برخی از دستگاه های عابر بانک نیز از این ارزها برای خدمات رسانی استفاده می کنند. در این کشور می توانید هر محصول فیزیکی یا هر خدماتی را با لیر ترکیه یا سایر ارزهای مهم و پذیرفته شده خرید کنید.

مغازه ها، رستوران ها و فروشگاه ها و همچنین شرکت ها و بنگاه های ارائه دهنده خدمات، با پول رسمی کشور یعنی لیر، خدمات خود را ارائه می کنند. اما این نکته را مد نظر داشته باشید که در کشور قبرس شمالی، بدون اینکه نیازی به تبدیل و تغییر پول داشته باشید، می توانید با دلار و پوند و برخی از ارزهای معروف دیگر نیز خرید خود را انجام دهید.

یکی از اقدامات جالب دولت قبرس شمالی برای حمایت مردم و مهاجرانی که در این کشور سرمایه گذاری می کنند، استفاده از پوند انگلیس در خرید و فروش و سرمایه گذاری ملک است. این کار منجر به حفظ آرامش خریداران و فروشندگان شده است. زیرا ارزش لیر سقوط های خاصی را تجربه کرده است که بارزترین آن جریان سقوط ارزش لیر در پی اقدامات دولت اردوغان ( رئیس جمهور ترکیه ) در مقابل دولت آمریکا بود. اما معامله با پوند انگلیس می تواند دلگرمی برای مردم این کشور و مهاجران باشد.

آشنایی با واحد پول قبرس شمالی

مهاجران ایرانی و افرادی که دوست دارند برای تفریح، تحصیل و حتی اقامت کاری یا دائم به کشوری ارزان ولی با حال و هوای اروپایی بروند، قبرس شمالی بهترین گزینه است. زیرا در این کشور می توان مایحتاج زندگی را با لیر خرید کرد ولی خرید ملک و کارهای خیلی مهم اقتصادی را با پوند انجام داد.

دانشجویان ایرانی که در دانشگاه های این کشور پذیرفته می شوند، طبق درخواست دانشگاه، باید هزینه و شهریه مربوطه را با ارز مورد نظر دانشگاه پرداخت کنند. برخی با یورو و برخی هم با پوند و لیر از دانشجویان شهریه دریافت می کنند. به همین دلیل، بسیاری از دانشجویان ایرانی در این کشور، از ادامه تحصیل لذت می برند.

آشنایی با ارزهای رایج در قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی، یک کشور کاملا مستقل از ترکیه است اما از سال 1983 و بعد از استقلال این کشور، تصمیم گرفت ارز رسمی و پول واحد این کشور را، لیر اعلام کند. اما با این حال، می توان بسیاری از دریافت و پرداختی های رایج در کشور قبرس شمالی را با ارزهای مختلف زیر، انجام داد:

  • یورو
  • پوند
  • دلار آمریکا

آشنایی با ارزهای رایج در قبرس شمالی

در میان ارزهای رایج دنیا، پوند انگلیس، کمترین تغییرات و افت ارزش را تجربه می کند. شما می توانید خانه خود را با پوند خرید کنید و با پوند هم بفروشید. این اتفاق در کمتر کشوری در دنیا رخ می دهد. حتی در کشور ترکیه، با وجود رایج بودن ارزهای لیر و پوند، خرید ملک با پوند است اما در هنگام فروش باید آن را به لیر بفروشید که این یعنی کلی ضرر و زیان برای مهاجران. به همین خاطر، طرفداران مهاجرت به کشور قبرس شمالی، خیلی بیشتر از کشور ترکیه هستند.

نتیجه گیری

واحد پول قبرس شمالی و ارزهای رایج در آن، یکی از جذابیت های مهم این کشور بوده و می تواند آینده بسیاری از مهاجران را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر شما هم در معرفی کشور قبرس شمالی و ارزهای رایج آن، نظرات و کامنت های متفاوتی دارید، می توانید با ما به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *