دانشگاه های قبرس شمالی

قبرس شمالی یک کشور جزیره ای در شرق مدیترانه است که به دلیل آب و هوای مدیترانه ای، سواحل زیبا و هزینه های تحصیل مقرون به صرفه به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در سال های اخیر بهترین دانشگاه های قبرس شمالی با ایجاد امکانات رفاهی، کادر علمی برتر و شهریه ارزان اقدام به پذیرش دانشجویان کرده اند. شرایط تحصیل در قبرس شمالی به گونه ای است که دانشجویان به جای کشورهای اروپایی گران قیمت، قبرس را برای تحصیل انتخاب می کنند. اما سوالی که برای بیشتر دانشجویان بین المللی پیش می آید این است که بهترین دانشگاه های قبرس شمالی کدامند؟ آیا مدرک این دانشگاه ها از اعتبار کافی برخوردار است؟ مدرک کدام دانشگاه های قبرس شمالی در ایران معتبر می باشد؟ در ادامه مقاله به تمامی این پرسش ها، پاسخ خواهیم داد.

بهترین دانشگاه های قبرس شمالی

اگر قصد تحصیل در قبرس شمالی و مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید، باید با بهترین دانشگاه های قبرس شمالی آشنا باشید. دانشگاه های قبرس در سال های اخیر با جذب اساتید نمونه از سراسر جهان توانسته اند رنکینگ جهانی خود را بالا ببرند. البته داشتن اساتید نمونه تنها دلیل تبدیل شده این دانشگاه ها به بهترین دانشگاه نیست. بلکه امکانات رفاهی و اختیارات ویژه یا که این دانشگاه ها در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند بی نظیر هستند. همچنین شهریه مناسب از دیگر دلایل محبوب بودن دانشگاه های قبرس شمالی است.

دانشگاه دولتی مدیترانه شرقی بزرگترین و معتبرترین دانشگاه قبرس شمالی است. این دانشگاه در سال 1979 تاسیس شد و در حال حاضر بیش از 22000 دانشجو دارد. این دانشگاه دارای بیش از 60 رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. این دانشگاه در رتبه بندی تایمز رتبه 601 تا 800 را از آن خود کرده است.

دانشگاههای زیر با توجه به رتبه بندی تایمز در ردیف های بعدی قرار می گیرند:

 • دانشگاه خاور نزدیک
 • دانشگاه آدا کنت خبرنگار
 • دانشگاه هنرهای خلاقانه و طراحی آرکین (ARUCAD)
 • دانشگاه بهداشت و علوم اجتماعی قبرس
 • دانشگاه بین المللی قبرس
 • دانشگاه مدیترانه شرقی
 • دانشگاه آمریکایی گیرنه
 • دانشگاه کارپاسیا

دانشگاه های قبرس شمالی 1

دانشگاه های معتبر در قبرس شمالی

بهترین دانشگاه های قبرس شمالی از لحاظ نوع سیستم آموزشی و کیفیت آموزش شباهت زیادی به دانشگاه های برتر اروپایی دارند. درنتیجه می توان گفت که همه دانشگاه های قبرس شمالی از اعتبار و رتبه بندی در سراسر جهان برخوردارند. فارغ التحصیلان این دانشگاه ها با مدرک خود می توانند به راحتی در ترکیه و کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند. دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه قبرس، جزء معتبرترین دانشگاه های قبرس شمالی هستند. رنکینگ مناسب این مراکز موجب تبادل دانشجو بین این دانشگاه ها و دانشگاه های معتبر کشورهای آلمان، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا و … شده است. در ادامه به رنکینگ معتبرترین دانشگاه های قبرس شمالی در سطح اروپا می پردازیم.

 • دانشگاه مدیترانه شرقی: 591
 • دانشگاه خاور نزدیک: 843
 • دانشگاه تکنولوژی قبرس: 907
 • دانشگاه دانشگاه آمریکایی گیرنه: 1271
 • دانشگاه های ارزان قبرس

بهترین دانشگاه های قبرس شمالی دارای شهریه و هزینه تحصیل بسیار پایین هستند. در واقع یکی از دلایل محبوبیت تحصیل در قبرس شمالی، ارزان بودن آن است. اگر مسلط به زبان ترکی استانبولی هستید، تقریبا می توانید تحصیلی رایگان در قبرس داشته باشید. اما تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های معتبر این کشور مقداری هزینه بر خواهد بود.

دانشگاه های قبرس شمالی 2

البته میزان شهریه بستگی به رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی دانشجو دارد. دانشجویان در هفته با 30 ساعت کار پاره وقت می توانند بسیاری از هزینه های تحصیل خود را تامین نمایند. بورسیه های تحصیلی یکی دیگر از راه های کاهش هزینه های تحصیل در قبرس هستند. البته بورسیه تحصیلی در این کشور تنها به دانشجویان ممتاز و نمونه تعلق می گیرد.

برخی از دانشگاه های قبرس شمالی نسبت به بقیه دارای میانگین شهریه بسیار ارزان تر هستند. دانشگاه نیکوزیا، دانشگاه بین المللی قبرس، دانشگاه قبرس، دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه فردریک جزء این دانشگاه ها می باشند. شهریه بهترین دانشگاه های قبرس شمالی از 2000 یورو شروع شده و تا 15000 یورو نیز ادامه پیدا می کند. تحصیل در رشته های مهندسی، پیراپزشکی، بازرگانی و مالی نسبت به بقیه رشته ها با هزینه بیشتری همراه است.

دانشگاه های قبرس شمالی مورد تایید وزارت علوم و بهداشت

بسیاری از دانشجویان ایرانی در مورد بهترین دانشگاه های قبرس شمالی مورد تایید وزارت علوم ایران سوال دارند. زیرا برای این دانشجویان مهم است که مدرک تحصیلی آن ها در کشور ایران دارای اعتبار کافی باشد. به این منظور وزارت علوم و بهداشت ایران هر ساله لیست دانشگاه های مورد تایید خود را در سراسر جهان ارائه می کند.

دانشگاه مدیترانه شرقی، دانشگاه قبرس، دانشگاه تکنولوژی قبرس و دانشگاه اروپایی قبرس در لیست بهترین دانشگاه های قبرس شمالی مورد تایید ایران قرار دارند. با دریافت مدرک در این دانشگاه ها نه تنها در ایران بلکه می توانید در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز به راحتی مشغول به کار شوید.

دانشگاه های قبرس شمالی 4

شرایط پذیرش برای تحصیل در قبرس شمالی

شرایط پذیرش در دانشگاه های قبرس شمالی بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. در general، دانشجویان باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشند و در آن ها نمرات خوبی کسب کرده باشند.

سایر مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاههای قبرس شمالی شامل مدارک تحصیلی اصلی و ترجمه آن‌ها، عکس‌های شخصی، کپی پاسپورت و کارت ملی و ترجمه آن‌ها می‌باشد. همچنین مدارکی مانند گواهی آزمون زبان IELTS یا TOEFL و رزومه تحصیلی با مقالات و پروژه‌های مرتبط نیز مورد نیاز هستند.

تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی نیاز به امتحان ورودی ندارد، اما تسلط بر زبان انگلیسی ضروری است. اگر آیلتس یا تافل ندارید، برای ورود نیاز به کسب حداقل نمره ۷۵ از ۱۰۰ در آزمون زبان یا مصاحبه خواهید داشت. در صورتی که نمره کمتر باشد، دوره‌های زبان باید گذرانده شود.

مزایای تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی مزایای زیادی دارد و به همین دلیل در سال‌های اخیر، تعداد دانشجویانی متقاضی تحصیل در دانشگاه های این کشور، به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. این مزایا به شرح زیر هستند:

هزینه های تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی

هزینه های تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی نسبتاً مقرون به صرفه است. شهریه در دانشگاه های دولتی معمولاً کمتر از دانشگاه های خصوصی است. به عنوان مثال، شهریه سالانه در دانشگاه مدیترانه شرقی برای دانشجویان کارشناسی بین 5000 تا 10000 یورو است.

ارائه وام های دانشجویی

دانشجویان بین المللی که در قبرس شمالی تحصیل می کنند می توانند برای وام های دانشجویی واجد شرایط باشند. این وام ها توسط دولت قبرس شمالی، دولت های دیگر یا موسسات مالی ارائه می شوند.

زندگی دانشجویی جذاب

زندگی دانشجویی در قبرس شمالی به دلیل آب و هوای مدیترانه ای، فرهنگ غنی و هزینه های زندگی مقرون به صرفه جذاب است. دانشجویان می توانند از فعالیت های مختلفی مانند ورزش، سرگرمی و زندگی شبانه لذت ببرند.

تحصیلات بین‌المللی شناخته شده در دانشگاههای معتبر

مدرک کارشناسی ارشد در قبرس شمالی توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا به رسمیت شناخته می‌شود. این امر به دانشجوها امکان تسهیل دریافت ویزای تحصیلی یا کاری برای ادامه تحصیل یا کار در این کشورها را می‌دهد.

مزایای دیگر تحصیل در قبرس شمالی شامل امنیت بالا، نرخ جرم و جنایت پایین، نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی به ایران، آب و هوای مناسب، جاذبه‌های طبیعی، امکان کار پاره وقت تا ۲۰ ساعت در هفته و امکان دریافت اقامت دائم پس از اتمام مدرک می‌باشد.

دانشگاه های قبرس شمالی

جمع بندی

در این مقاله به معرفی بهترین دانشگاه های قبرس شمالی از لحاظ رنکینگ جهانی و هزینه پایین تحصیل پرداختیم. هزینه پایین زندگی، موقعیت جغرافیایی مناسب، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، دانشگاه های معتبر و … از مزایای فوق العاده تحصیل در این کشور هستند. دانشجویان ایرانی به دلیل نزدیکی فرهنگ، آداب و رسوم احساس راحتی بیشتری در این کشور کرده و شرایط تحصیلی بسیار بهتری را تجربه خواهند کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *