12 جاذبه گردشگری معروف قبرس شمالی

قبرس که به‌عنوان مروارید مدیترانه شناخته می‌شود و جزیره‌ای است که بافرهنگ، طبیعت و تاریخ خود بازدیدکنندگان را مجذوب خود می‌کند. همچنین در معرفی کشور قبرس شمالی می توان به تاریخ و فرهنگ غنی آن اشاره کرد. گروه‌های قومی مانند یونانی، ترک، ارمنی، مارونی و لاتین در این جزیره زندگی می‌کنند. زبان رسمی این جزیره یونانی و ترکی است.

مکان‌های دیدنی کشور قبرس شمالی

می‌توان در معرفی کشور قبرس شمالی، مکان‌های دیدنی آن را به شرح زیر فهرست کرد:

  • قلعه گیرنه
  • صومعه بلاپایس
  • شهر باستانی سالامیس
  • قلعه اتللو
  • موزه بربریت
  • ستون ونیزی
  • کلیسای جامع سنت سوفیا (مسجد سلیمیه)
  • شبه جزیره کارپاز
  • موزه نمادها (کلیسای ارخانجلوس مایکل)
  • منطقه مرعش

قلعه گیرنه

گیرنه یکی از زیباترین شهرهای قبرس است که با زیبایی‌های تاریخی و طبیعی خود بازدیدکنندگان را مجذوب خود می‌کند. یکی از مهم‌ترین نمادهای گیرنه قلعه گیرنه است. این مکان دیدنی توسط بیزانسیان در قرن هفتم برای محافظت از شهر در برابر حملات اعراب ساخته شد. کسانی که می‌خواهند از این مکان باستانی بازدید کنند می‌توانند به‌راحتی به قلعه واقع در انتهای شرقی بندر گیرنه برسند. هزینه ورودی قلعه 20 لیر است. برای بازدید از مکان باید حداقل چند ساعت وقت بگذارید.

گذراندن وقت در این مکان تاریخی فرصتی عالی برای کشف فضای تاریخی و مناظر چشمگیر است. موزه‌های داخل قلعه به بازدیدکنندگان این فرصت را می‌دهد که با تاریخ و فرهنگ منطقه از نزدیک آشنا شوند. همچنین می‌توانید در رستوران‌ها و کافه‌های حیاط داخلی قلعه استراحتی دلپذیر داشته باشید.

گیرنه

صومعه بلاپایس

صومعه بلاپایس ساختمانی بااهمیت تاریخی و فرهنگی است که در روستای بلاپاییس در گیرنه واقع شده است. این مکان با موقعیت منحصربه‌فرد، مناظر باشکوه و بافت تاریخی خود تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. از نظر حمل‌ونقل، پس از رسیدن به گیرنه، یکی از شهرهای اصلی قبرس، می‌توانید سفری کوتاه به روستا داشته باشید. اگر در گیرنه اقامت دارید، می‌توانید به‌راحتی با تاکسی و مینی‌بوس به آنجا برسید.

معماری صومعه کاملاً چشمگیر و باشکوه است. صومعه بلاپایس با فضای تاریخی خود، با سنگ‌کاری، گذرگاه‌های قوسی و باغ‌های زیبا، شما را شیفته خود می‌کند. بازدیدکنندگان می‌توانند در اطراف صومعه قدم بزنند و بناهای تاریخی را از نزدیک دیدن کنند. همچنین می‌توانید از غذاهای سنتی قبرسی در رستوران‌های اطراف صومعه لذت ببرید.

بلاپایس

شهر باستانی سالامیس

در معرفی کشور قبرس شمالی می‌توان به شهر باستانی سالامیس که یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های جزیره شناخته می‌شود، اشاره کرد. این شهر باستانی که در قسمت شمال شرقی فاماگوستا واقع شده است، فرصتی را برای کسانی که می‌خواهند از نزدیک تاریخ این جزیره را بهتر درک کنند، فراهم می‌کند.

خرابه‌های سالامیس که قدمت آن‌ها به قرن 1100 قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد، با ویرانه‌های تا حد زیادی حفظ شده تا به امروز باقی‌مانده است. این مکان باستانی که میزبان تمدن‌های بسیاری از جمله آشوری‌ها، ایرانی‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها و عثمانی بوده، بسیار مورد توجه می باشد. به لطف مسیر حمل‌ونقل آسان، می‌توانید در عرض 30 دقیقه از فاماگوستا به این منطقه برسید.

سالامیس

قلعه اتللو

یکی دیگر از مکان‌های مهمی که در سفر به قبرس باید از آن دیدن کنید، قلعه اتللو است. این بافت باستانی که به دلیل موقعیت مکانی به‌راحتی می‌توانید به آن برسید، در محله سوریچی فاماگوستا قرار دارد. تقریباً 55 تا 60 کیلومتر با نیکوزیا فاصله دارد، حتی با مینی‌بوس نیز می‌توانید به این منطقه برسید.

در میان جزئیات قابل‌توجه در سازه، مجسمه شیر خودنمایی می‌کند. این قلعه که توسط ونیزی‌ها ساخته شده است تقریباً به طور سالم و دست نخورده تا به امروز باقی‌مانده است. هزینه ورودی به قلعه 10 لیر است.

موزه بربریت

موزه بربریسم موزه‌ای است که در نیکوزیا واقع شده و در معرفی کشور قبرس شمالی می‌توان به آن پرداخت. به لطف موقعیت مرکزی آن، می‌توانید حتی با پای پیاده به موزه برسید. این مکان که در سال 1980 پس از افتتاح در سال 1966 ملی شد، وقایع اخیر بین یونانی‌ها و ترک‌ها را روایت می‌کند. عکس‌ها و اسناد مختلف موجود در موزه، متعلق به افرادی است که جان خود را ازدست‌داده‌اند.

ستون ونیزی

ستون ونیزی در مرکز شهر نیکوزیا قرار دارد. این ستون که تقریباً در دهه 1550 ساخته شده است، همانطور که از نامش پیدا هست توسط ونیزی ها ساخته شده است. نمادهای روی آن به خانواده های ثروتمند آن دوره اشاره دارد. اگرچه ستون در ابتدا در مکان دیگری قرار داشت، اما پس از آمدن بریتانیایی ها به جزیره به مکان فعلی منتقل شد.

ونیزی

کلیسای جامع سنت سوفیا (مسجد سلیمیه)

کلیسای جامع سنت سوفیا یا مسجد سلیمیه یکی دیگر از بناهای تاریخی است که در سفر به قبرس باید از آن دیدن کنید. این ساختمان که با سبک گوتیک خود بسیار مورد توجه است، مسجد اصلی نیکوزیا محسوب می‌شود.

شبه‌جزیره کارپاز

شبه‌جزیره کارپاز اولین جایی است که در معرفی کشور قبرس شمالی به آن می‌توان اشاره کرد، با محیط آرام خود فرصت خوبی را برای استراحت شما فراهم می‌کند. می‌توانید با ماشین شخصی به شبه‌جزیره که تقریباً 80 کیلومتر با نیکوزیا فاصله دارد، از جاده اصلی کارپاز به آنجا برسید.

جزیره کارپاز

موزه نمادها (کلیسای ارخانجلوس مایکل)

موزه آیکون در گیرنه تقریباً 25 کیلومتر با نیکوزیا فاصله دارد. این ساختمان که در اواسط دهه 1800 ساخته شد، برای مدت طولانی به‌عنوان یک کلیسای ارتدکس شناخته می‌شد.

منطقه مرعش

منطقه Maraş در فاماگوستا در یک منطقه بسیار وسیع واقع شده است و 60 کیلومتر با نیکوزیا فاصله دارد. مهم‌ترین چیزی که باید در مورد این مکان بدانید این است که ورود به آن ممنوع است. به‌عبارت‌دیگر، شما می‌توانید از بیرون تماشا کنید.

موزه Karaoğlanoğlu

موزه Karaoğlanoğlu یکی دیگر از مکان های دیدنی قبرس شمالی است. این موزه محل قرار گرفتن اجساد سربازان ترکی است که در عملیات سال 1974 به شهادت رسیدند. به همین خاطر است که به یکی از خاص ترین مکان ها برای ساکنان کشور ترکیه تبدیل شده است.

قلعه سنت هیلاریون

قلعه سنت هیلاریون به دلیل بافت ساختمانی منحصر به فرد خود موضوع بسیاری از فیلم‌ها و نقاشی‌های دوره های مختلف بوده است. در واقع این مکان باستانی از جمله قلعه های مربوط به قرون‌وسطی بوده است.

سنت هیلاریون

نتیجه‌گیری

قبرس همچنین به‌عنوان زادگاه آفرودیت، الهه زیبایی و عشق نیز شناخته می‌شود. زیبایی‌های تاریخی و طبیعی زیادی در این جزیره وجود دارد. مثلاً همان‌طور که اشاره شد؛ مکان‌هایی مانند قلعه گیرنه، مسجد سلیمیه، شهر باستانی پافوس، پترا تو رومیو، کوه های ترودوس و پارک ملی آکاماس ارزش دیدن دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *