با آداب و رسوم و فرهنگ قبرس شمالی

شمال جزیره قبرس را قبرس شمالی (Northern Cyprus) می گویند. این جزیره یکی از بزرگ ترین جزایر دریای مدیترانه به شمار رفته که در جنوب ترکیه واقع شده است. اگر شما هم برای معرفی کشور قبرس شمالی مشتاق هستید، پیش از هر چیز باید در مورد آداب و رسوم این کشور اطلاعاتی به دست آورید. به طور کلی رسوم، فرهنگ و آداب این کشور به دلیل نزدیکی و نفوذ کشور ترکیه در آن شباهت زیادی به این کشور داشته و این در حالی است که قسمت های جنوبی جزیره قبرس که به قبرس جنوبی مشهور است، فرهنگ یونانی رواج دارد. به هر حال اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد آداب و رسوم این جزیره به دست آورید، بهتر است در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

مردم قبرس شمالی و زبان رسمی آنان

در قبرس شمالی مردم بیشتر به زبان ترکی صحبت می کنند. در واقع باید گفت که بعد از کودتای یونانی ها و هجوم ارتش ترکیه در واکنش به این کوتاه در سال 1974 جزیره قبرس به دو بخش شمالی که ترک نشین و بخش جنوبی که اکثرا یونانی نشین هستند تقسیم بندی شد.

مردم قبرس شمالی و زبان رسمی آنان

اگر بخواهیم به طور کلی در مورد جزیره قبرس اظهار نظر کنیم باید بگوییم هم زبان ترکی و هم زبان یونانی جزو زبان های رسمی جزیره قبرس به شمار می روند؛ اما در بخش شمالی این کشور زبان ترکی رواج بیشتری دارد. ضمن اینکه مردم قبرس شمالی اکثرا مسلمان هستند، این در حالی است که در قبرس جنوبی مردم به زبان یونانی یا دیگر زبان های اروپایی سخن می گویند.

خانواده در میان قبرسی ها چه جایگاهی دارد؟

زمانی که شما به عنوان یک فرد ایرانی برای زندگی در قبرس شمالی به این کشور مهاجرت کرده و خانواده خود را به همراه می برید، باید بدانید که اولویت اول قبرسی ها خانواده است. در قبرس شمالی خانواده جایگاه ویژه ای دارد و اگر شما می خواهید به عنوان یک پدر و مادر ایرانی بدانید که در قبرس احترام به بزرگتر درست مانند ایران رعایت می شود یا خیر، بهتر است به مواردی که در ادامه توضیح می دهیم توجه کنید:

و رسوم قبرس شمالی

بومی های قبرس شمالی به شدت خانواده را گرامی می دارند.
معمولا جشن های محلی در قبرس شمالی همگی به شکل خانوادگی برگزار می گردند.
در تعطیلات رسمی قبرسی های شمالی تمام وقت خود را در اختیار خانواده می گذارند و اکثرا با خانواده خود لحظاتی لذت بخش در بیرون از منزل رقم می زنند.
در میان خانواده های قبرسی، سالمندان بسیار محترم شمرده می شوند.
این موارد نشان می دهد که قبرسی ها رفتاری محترمانه با خانواده خود دارند و جایگاه پدر و مادر در میان قبرسی ها جایگاهی مقدس و بسیار گرامی است.

فرهنگ حاکم بر قبرس شمالی

فرهنگ مردم قبرس شمالی بدون شک برای ایرانیان جذابیت خاصی دارد. با آشنایی با فرهنگ مردم در قبرس شمالی شما هم می توانید خود را با آنان تطبیق داده و نگاهی ویژه به فرهنگ آنان داشته باشید. از جمله رسومی که در فرهنگ مردم قبرس شمالی دیده می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهمان نوازی یکی از اصلی ترین رسوم مردم در قبرس شمالی است.
مردم در قبرس شمالی معمولا در جشن های ملی یا مذهبی دور هم جمع می شوند و تمامی مراسمات را در کنار یک دیگر برگزار می کنند.
تفریح اهمیت زیادی در میان قبرسی ها دارد، معمولا آن ها روزهای تعطیل را با خانواده خود خارج از منزل می گذرانند.
مردم در قبرس شمالی بیشتر به دنبال مشاغل پشت میزی هستند و علاقه چندانی به کارهای تخصصی ندارند.

فرهنگ حاکم بر قبرس شمالی
رعایت قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی اهمیت بسیاری در میان قبرسی ها دارد؛ از همین رو تخلفات راهنمایی و رانندگی در این کشور به ندرت رخ می دهد.
مردم قبرس شمالی چندان علاقه ای به نصیحت از خود نشان نمی دهند و در مورد اینکه در جمع مورد نصیحت قرار بگیرند بسیار حساس اند؛ از همین رو ممکن است با فرد نصیحت کننده دوستانه رفتار نکنند.
در مراسم عزا مردم قبرس شمالی گل سوسن می برند؛ از همین رو شما نباید به غیر از چنین مراسمی در مراسم های دیگر یا مناسبت های مختلف گل سوسن خریداری کنید.
درگوشی صحبت کردن یکی از نامناسب ترین عادات در میان جمع است، علاوه بر آن خندیدن بلند هم در قبرس نوعی حرکت بی ادبانه تلقی می شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی داشتیم شما را با آداب و رسوم و فرهنگ قبرس شمالی آشنا سازیم، به کمک مطالب فوق شما می توانید آگاهی کاملی در مورد این کشور و مردمانش به دست آورده و همین به شما کمک می کند زندگی در قبرس شمالی برای شما راحت تر باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *