رانندگی در قبرس شمالی

در قبرس شمالی هم مانند دیگر کشورهای دنیا داشتن گواهینامه برای رانندگی واجب و ضروری است. تمامی افرادی که می خواهند پشت رول بنشینند باید حتما گواهینامه داشته باشند و بدون داشتن گواهینامه امکان رانندگی در این کشور وجود ندارد؛ بنابراین اگر تصمیم به مهاجرت به قبرس شمالی دارید باید حتما گواهینامه بگیرید. در ادامه این مطلب هم ما تصمیم داریم در این مورد اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همراه ما باشید.

گواهینامه در قبرس شمالی

قوانین و مقررات رانندگی در قبرس شمالی با کشورهای دیگر تفاوت دارد و تمامی رانندگان باید از آن قوانین پیروی کرده و در طی رانندگی آنها را رعایت نمایند. با این اوصاف اگر شما می خواهید به این کشور مهاجرت کنید، پیش از هرکاری باید شما با قوانین و مقررات رانندگی آشنا شده و گواهینامه بگیرید.

اما شاید با خود بگویید چرا باید حتما گواهینامه قبرس شمالی را داشته باشیم در حالی که در این گواهینامه گرفته ایم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بین رانندگی در قبرس شمالی و ایران تفاوت هایی وجود دارد و عمده ترین آن ها هم رانندگی در جهت مخالف است. در قبرس هم درست مانند انگستان رانندگی در سمت چپ انجام می شود؛ از همین رو شما باید به محض ورود به این کشور برای گرفتن گواهینامه اقدام کنید.

گواهینامه در قبرس شمالی

دریافت گواهینامه رانندگی در قبرس

برای دریافت گواهینامه رانندگی در قبرس شمالی شما باید به محض ورود و دریافت اقامت این کشور اقدام کنید. دریافت گواهینامه چندان سخت نیست با این حال شما بهتر است به محض ورود به این کشور برای گرفتن آن اقدام نمایید؛ چرا که اخیرا قوانین راهنمایی رانندگی قبرس مدام تغییر کرده و امکان اینکه در آینده هم تغییر کنند، وجود دارد. در این حالت احتمالا شما مجبور می شوید که هم زمان و هم هزینه بیشتری برای دریافت گواهینامه صرف کنید.

نکته ای که باید در مورد دریافت گواهینامه قبرس بدانید این است که کتاب آیین نامه آن ها به زبان استانبولی نوشته شده؛ اما اگر شما به زبان استانبولی تسلط ندارید می توانید کتاب آیین نامه را به زبان انگلیسی تهیه کنید. هزینه دریافت گواهینامه در این کشور تقریبا 3 هزار لیر است و به شما اطمینان می دهیم در مقابل هزینه جریمه نداشتن گواهینامه توسط پلیس مقرون به صرفه تر است؛ چرا که بابت نداشتن گواهینامه در این کشور 3800 لیز جریمه خواهید شد.

گواهینامه رانندگی بین المللی

گواهینامه بین المللی مجوزی است که شما به کمک آن می توانید به عنوان توریست در کشورهای دیگر رانندگی کرده و هیچ مشکل قانونی در این بین وجود ندارد. اعتبار این نوع گواهینامه بسته به خود شما بین 1 تا 3 سال است و با توجه به اینکه ایران و قبرس شمالی هردو عضو سازمان مربوط به گواهینامه بین المللی هستند، اگر شما در ایران گواهینامه بین المللی دریافت کنید به راحتی می توانید زمانی که برای تحصیل در قبرس شمالی به این کشور مهاجرت کردید به رانندگی مشغول شوید.

گواهینامه رانندگی بین المللی

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه در قبرس

برای دریافت گواهینامه قبرس شمالی شما به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

  • فیش هزینه ثبت نام
  • گواهی مربوط به چشم پزشکی
  • آزمایش گروه خونی، البته این آزمایش باید توسط آزمایشگاه های مورد تایید گرفته شده باشد
  • گواهی مربوط به سلامت ذهنی
  • داشتن کد پستی
  • آدرس محل سکونت در کشور قبرس شمالی
  • 8 قطعه عکس که در شش ماهه اخیر گرفته شده باشد
  • قبولی در امتحان کتبی
  • قبولی در امتحان عملی

قوانین دریافت گواهینامه

قوانینی باید برای دریافت گواهینامه رعایت شود که این قوانین شامل موارد زیر هستند:

قوانین اقامت

برای دریافت گواهینامه شما حتما باید یا مقیم قبرس بوده یا اقامت موقت آن را داشته باشید

شرایط سنی

برای دریافت گواهینامه کشور قبرس شمالی باید به سن 17 سالگی رسیده باشید.

قبولی در آزمون تئوری

گواهی مربوط به قبولی در آزمون تئوری کتبی یکی از مهم ترین مدارک و قوانین دریافت گواهینامه است. قبولی در این آزمون شناخت شما نسبت به مقررات راهنمایی و رانندگی قبرس و مشخصات وسایل نقلیه را نشان می دهد.

قبولی در آزمون عملی

مهارت های رانندگی شما به وسیله آزمون عملی سنجیده می شود و اگر از مهارت های کافی برخوردار باشید بدون شک می توانید گواهینامه دریافت کنید. مهارت هایی مانند تغییر مسیر، چرخش و پارک کردن از جمله مهارت های لازم برای رانندگی هستند.

قوانین دریافت گواهینامه در قبرس

سوالات متداول

آیا می توان از گواهینامه ایران در قبرس شمالی هم استفاده کرد؟

اگر گواهینامه خود را ترجمه کرده باشید یا گواهینامه بین المللی داشته باشید، می توانید.

آیا برای گرفتن گواهینامه قبرس شمالی باید حتما به زبان ترکی تسلط داشته باشید؟

خیر شما می توانید کتاب آیین نامه خود را به زبان انگلیسی خریداری کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی داشتیم شما را با نحوه دریافت گواهینامه قبرس شمالی آشنا سازیم؛ پس اگر برای تحصیل در قبرس شمالی به این کشور مهاجرت کرده اید، احتمالا این مطلب برای شما مفید باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *