شرایط لازم برای ثبت شرکت در قبرس شمالی

اگر به دنبال راهی مطمئن برای اقامت و سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی هستید، ثبت شرکت در کشور قبرس شمالی یکی از بهترین و پربازده‌ ترین روش‌هایی است که این اطمینان را به شما خواهد داد. بنا بر مالیات مناسب قبرس شمالی، این کشور به عنوان مقصد بسیار خوبی برای سرمایه‌ گذاران خارجی به شمار می‌رود. حتی می‌توان ثبت شرکت در قبرس شمالی را به عنوان بهترین راه، برای مهاجرت به این کشور در نظر گرفت. در ادامه این مطلب نیز به بررسی جزئیات ثبت شرکت قبرس شمالی می‌پردازیم.

انواع شرکت‌های قابل ثبت در قبرس

در کشور قبرس، انواع مختلفی از شرکت‌ها وجود دارد که متقاضیان داخلی و خارجی می‌توانند برای ثبت نمودن آن اقدام کنند. راه‌ اندازی کردن هر کدام از این شرکت‌ها به مقدار مشخصی سرمایه اولیه نیاز دارد؛ علاوه‌ براین باید هزینه‌های جانبی آن را نیز در نظر گرفت.
شرکت‌های قابل ثبت در کشور قبرس شمالی، موارد زیر را شامل می‌شوند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود

یکی از محبوب‌ترین شرکت‌ها در قبرس شمالی، شرکت‌های با مسئولیت محدود است. در بیشتر موارد، افرادی که متقاضی ثبت شرکت در قبرس هستند، این نوع شرکت را انتخاب می‌کنند. نحوه ثبت و تاسیس این شرکت‌ها با سهام سرمایه‌ای است؛ این موضوع به این معناست که افراد با پرداخت مبالغی مشخص، سهام‌ خاص خود را خریداری کرده‌اند.
در شرکت‌های سهامی خاص با مسئولیت محدود، مسئولیت هر فرد طبق میزان سهام خود به حداقل مقدار ممکن محدود می‌شود. در این نوع شرکت‌ها، تعداد سهامداران یا سرمایه‌گذاران می‌تواند حداقل 2 و حداکثر 50 نفر باشد؛ امکان عرضه کردن سهام به عموم مردم نیز وجود ندارد.

انواع شرکت‌های قابل ثبت در قبرس
شرکت سهامی عام

شرکت‌های سهامی در کشور قبرس، به 2 دسته کلی تقسیم می‌شوند: شرکت‌های سهامی خاص با مسئولیت محدود و شرکت‌های سهامی عام.
برای متقاضیانی که برای ثبت شرکت قبرس شمالی مایل هستند، هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما طبق قوانین این کشور، فقط وکلایی که از کانون وکلای قبرس مجوز دارند یا با ارائه‌ دهندگان خدمات آن در ارتباط هستند، می‌توانند برای ثبت شرکت در قبرس درخواست داده و مجاز به این کار شوند.

شرکت بین‌المللی

شرکت‌های بین‌المللی در خارج از کشور قبرس نیز مجوز فعالیت دارند. این شرکت‌ها فقط باید مالیات بر درآمد، سهام صندوق تامین کارکنان و حق بیمه آنها را پرداخت کنند.

شرکت منطقه آزاد

ثبت شرکت در منطقه آزاد قبرس یکی بهترین گزینه‌ها برای متقاضیان است. شرکت‌های منطقه آزاد در بندر فاماگوستا واقع شده‌اند و به دلیل موقعیت جغرافیایی این بندر، به عنوان اصلی‌ترین مرکز تجاری قبرس شناخته می‌شود.
یکی از مهم‌ترین مزایا برای ثبت شرکت در منطقه آزاد کشور قبرس، معافیت از مالیات به مدت 15 سال است؛ این مزیت باعث شده که ثبت شرکت در منطقه آزاد قبرس، فرصتی عالی برای توسعه و تاسیس کسب و کار باشد. همچنین، فرآیند ثبت کردن شرکت منطقه آزاد قبرس، بسیار ساده‌تر از سایر نقاط این کشور است.

شرکت مشارکتی یا تضامنی معاف از مالیات

شرکت‌هایی در قبرس وجود دارند که به طور مستقل همه کارهای اداری و مالی خود را انجام می‌‌دهند و شرکت‌های مشارکتی نام دارند. این شرکت‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند و این امر به عنوان بزرگترین مزیت‌ آنها شناخته می‌شود.
در شرکت‌های مشارکتی، شرکای آن مسئول پرداختن مالیات بر مبلغ درآمد خود هستند که این درآمد از سهم خودشان در کارهای شرکت به دست آمده است. همچنین، سود و ضرر و زیان شرکت، به طور مستقیم بر درآمد آنها تأثیرگذار است.

شرکت مشارکتی یا تضامنی معاف از مالیات در قبرس شمالی
شرکت تاجران انفرادی برای کسب‌ و کارهای تخصصی

در زمینه‌های مختلفی همچون تجارت، کشاورزی، تولید، خدمات، تعمیر و نگهداری، افراد علاقه‌مند می‌توانند با ثبت شرکت قبرس شمالی، کسب و کار مورد علاقه خود را راه‌ اندازی کنند. برای ثبت کردن شرکت کسب‌ و کار در حوزه‌های تجارت انفرادی، باید به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرد.
در این شرکت‌ها تمامی تعهدات و مسئولیت‌ها به عهده مالک آن است و به همین ترتیب، مسئولیت پرداخت انواع مالیات و درآمدهای داخلی شرکت نیز بر عهده او خواهد بود.

دفتر شعبه یا نمایندگی شرکت‌های بزرگ دیگر

انواع شرکت‌های خارجی که در کشور قبرس شمالی فعالیت می‌کنند، می‌توانند بدون نیاز داشتن به عضویت، دفتر شعبه خود را راه‌اندازی کنند؛ یعنی اینکه شرکت‌های بزرگ جهانی، مجاز هستند که در این کشور شعبه خود را افتتاح کنند. برای افتتاح شعبه در قبرس شمالی، حداقل سرمایه‌ای که مورد نیاز است حدود صدهزار دلار آمریکا تخمین زده شده است.
یکی از راه‌های آسان و کم هزینه‌تر برای ثبت شرکت قبرس شمالی، ایجاد نمایندگی در این کشور است. در این راه به سرمایه اولیه نیازی نیست و دفتر نمایندگی می‌تواند وابسته به شرکت اصلی مسئولیت فروش و بازاریابی را به عهده بگیرد.
شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت
شرایط مورد نیاز برای ثبت شرکت قبرس شمالی عبارتند از:
• وجود حداقل دو سهام‌دار
• استخدام یک منشی برای ارائه کردن اسناد رسمی شرکت
• انتخاب یک نفر برای مدیریت مجموعه
• ثبت آدرس حقیقی برای تاسیس شرکت

شرایط مورد نیاز برای ثبت شرکت قبرس شمالی
مدارک لازم برای ثبت شرکت در کشور قبرس شمالی عبارت‌اند از:

• کپی و اصل پاسپورت معتبر همه مدیران و سهامداران شرکت که توسط اداره ثبت شرکت‌، سفارت قبرس شمالی یا سفارت ترکیه تایید شده‌اند.
• سایر مدارک هویتی همراه با کپی آنها
• عکس جدید پاسپورتی
• مدارک سابقه تحصیلی و کاری
• تصویر اقامت مدیران و سهامداران شرکت به همراه مهر ورود قانونی
• فرم‌ تکمیل شده برای درخواست ثبت شرکت قبرس شمالی
• ترجمه مدارک عدم سوء پیشینه همه مدیران و سهامداران
• تمکن مالی برای اثبات داشتن سرمایه اولیه
• گواهی 50 هزار یورویی در یکی از حساب‌های بانک‌های قبرس
• تفاهم‌نامه و اساس‌نامه
• گواهی امنیت مالی برای تمامی مدیران

سوالات متداول

1- آیا با ثبت نمودن شرکت در قبرس شمالی می‌توان اقامت دائم این کشور را گرفت؟
خیر؛ تضمینی وجود ندارد.
2- هزینه‌های ثبت شرکت در کشور قبرس شمالی چقدر است؟
این هزینه‌ها حدود 1.000 یورو است که شامل هزینه‌های ثبت شرکت، تمبر و… است.
3-آیا می توان هر نامی شرکت خود انتخاب کرد؟
نام شرکت باید منحصر به فرد بوده و شبیه به علائم تجاری دیگر نباشد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی انواع شرکت‌های قابل ثبت در قبرس شمالی پرداختیم و همچنین شرایط و مدارک لازم را ذکر کردیم؛ چنانچه شما نیز نظر یا دیدگاهی در این زمینه دارید، در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *