در قبرس شمالی و جنوبی

پناهندگی در قبرس شمالی، یکی از نامناسب ترین و پرخطرترین روش های مهاجرت به قبرس شمالی است. در کنوانسیون ژنو، پناهنده به فردی گفته می شود که در کشور خود مورد آزار و اذیت روحی و جسمی قرار گرفته است. بنابراین حضور او در کشور خود می تواند تهدیدات جانی برای او به دنبال داشته باشد. در نتیجه این فرد به کشور دیگری پناهنده می شود.

پناهنده برای دریافت پناهندگی خود از کشور مقصد باید تمامی این شرایط را اثبات نماید. افراد جنگ زده، افراد سیاسی و اقلیت های مذهبی بیشترین تعداد پناهجویان را در جهان تشکیل می دهند. در این مقاله می خواهیم در مورد شرایط پناهندگی در قبرس شمالی و بحث پیرامون آن بپردازیم.

پناهندگی در قبرس شمالی

پناهندگی در قبرس شمالی برای پناهنده ها از سراسر جهان امکان پذیر می باشد. زیرا این کشور به قوانین پناهندگی که در کنوانسیون ژنو به تصویب رسیده، ملحق شده است. برای پناهجو شدن در این کشور، پناهجویان به محض ورود به خاک قبرس، باید درخواست پناهندگی خود را به پلیس این کشور ارائه دهند. در سال های اخیر ایرانیان زیادی برای پناهنده شدن به قبرس شمالی اقدام کرده اند. اما بیشترین آمار مربوط به پناهجویان در قبرس شمالی مربوط به کشورهای سوریه، گرجستان و هند می باشد.

مهاجرت از طریق پناهندگی دارای خطرات و ریسک های فراوانی است. همانطور که می دانید قبرس شمالی یک جزیره است. بنابراین برای رسیدن به آن باید از راه های آبی استفاده کرد. پناهجویان اغلب توسط قاچاقچیان و به وسیله کشتی ها و قایق های ناامن به این کشور منتقل می شوند. در نتیجه پناهجویان با این روش تنها با جان و مال خود بازی می کنند. توصیه ما این است از طریق روش های تحصیل و کار نسبت به مهاجرت به قبرس اقدام نمایید.

در قبرس شمالی و جنوبی 4

شرایط پناهندگی در قبرس شمالی

پناهندگی در قبرس شمالی شرایط خاصی ندارد. همه افراد با داشتن مدارک معتبر هویتی می توانند درخواست پناهندگی خود را به پلیس این کشور ارائه دهند. البته پناهنده ها در قبرس شمالی اصلا از شرایط زندگی خوبی برخوردار نیستند. با این که قبرس شمالی از ملحق شدگان به کنوانسیون ژنو است، اما متاسفانه قوانین این کنوانسیون در قبرس رعایت نمی شوند. پناهجویان به محض ورود به این کشور دستگیر شده و به زندان منتقل خواهند شد. پناهجویان ممکن است 6 ماه تا یک سال در زندان بمانند تا وضعیت پرونده آنان بررسی شود. همچنین بررسی پرونده ها در این کشور با کندی زیادی پیش می رود.

پناهندگی در قبرس شمالی با به کارگیری پناهجویان به کارهای سخت و طاقت فرسا همراه است. جمع آوری زباله ها و نظافت جزء این کارها می باشند. بر اساس قانون، دولت باید ماهانه به پناهجو مبلغی پرداخت کند که این مبلغ در قبرس شمالی پرداخت نمی شود. با این اوصاف می توان گفت که پناهندگی در قبرس شمالی اصلا گزینه مناسبی برای مهاجرت به قبرس شمالی نیست.

کمپ پناهندگی قبرس

پناهندگان با پناهندگی در قبرس شمالی مجبور به زندگی در کمپ های مخصوص پناهجویان می شوند. البته زندگی در این کمپ ها پس از بررسی پرونده و اعطای پناهندگی به پناهجویان امکان پذیر است. زندگی در این کمپ ها خود مشکل بزرگی برای پناهنده ها می باشد. زیرا این کمپ ها از لحاظ سطح بهداشت و رفاه بسیار وضعیت نامناسبی دارند. همچنین پناهنده ها مجبور می شوند به صورت دسته جمعی با هم زندگی کنند. بنابراین سطح امنیت در این کمپ ها بسیار پایین بوده و برای زندگی مناسب نیستند.

شرایط کار برای پناهندگان در قبرس شمالی

شرایط کار در قبرس شمالی برای پناهندگان وابسته به موارد مختلفی از جمله حرفه و یا میزان تحصیلات آنها بسیار متفاوت می باشد.به طور کلی شرایط کار کردن در این کشور نسبت به سایر کشور های مجاور راحت تر می باشد. افراد پناهنده در این کشور به راحتی می توانند در ازای کار خود حقوق خوبی را دریافت نمایند و دارای زندگی و رفاه خوبی باشند. قبرس شمالی با توجه به قوانین مناسبی که دارد معمولا مالیات کمتری را از پناهندگان خود بر اساس میزان درآمد دریافت می کند.

شرایط کاری این کشور دامنه وسیعی را دربرمی گیرد که از جمله آنها می توان به هتل داری و یا همچنین رستوران داری اشاره نمود که در صورت داشتن مجوز های لازم می توان از طریق این شغل ها درآمد بسیار خوبی داشت. قبرس شمالی از جمله کشورهایی می باشد که از نظر علمی پیشرفت بالایی داشته و افرادی که به قصد تدریس در دانشگاه ها و سایر مکان های دولتی شروع به کار می کنند معمولا دارای حقوق چشمگیری هستند.

به طور کلی گفتنی است که کار کردن در قبرس شمالی در حال حاضر نسبت به بسیاری از کشور ها در رده بالاتری قرار دارد و سایر افرادی که برای زندگی به این کشور ها مهاجرت نموده اند تا حد زیادی از شرایط کاری و درآمد خود راضی هستند این امر باعث گردیده که به مراتب به میزان این مهاجران از سوی کشورهای مختلف افزوده شود.

در قبرس شمالی و جنوبی 2

پناهندگی قبرس جنوبی

از پناهندگی در قبرس شمالی که بگذریم، قبرس جنوبی نیز یکی دیگر از کشورهایی است که به مهاجران پناهندگی خود را اعطاء می کند. اما وضعیت پناهندگی در قبرس جنوبی نیز دست کمی از قبرس شمالی ندارد. پناهجویان هنگام ورود به خاک قبرس جنوبی باید کمتر از 30 روز درخواست پناهندگی خود را به پلیس این کشور تحویل دهند.

بررسی درخواست پناهندگی ممکن است ماه ها طول بکشد که در این مدت پناهجویان در کمپ های نامناسبی نگهداری می شوند. این کمپ ها دارای رفاه و بهداشت بسیار ضعیفی هستند. بنابراین امکان ابتلاء پناهجویان به انواع بیماری های عفونی وجود دارد. بهتر است از مهاجرت به قبرس جنوبی از طریق پناهندگی خودداری کنید.

مقایسه پناهندگی در قبرس شمالی و جنوبی

هم اکنون افراد به دلایل مختلفی از جمله کار و یا تحصیل به عنوان پناهنده وارد کشور های قبرس شمالی و قبرس جنوبی می‌شوند، معمولا زندگی در این دو کشور با چالش های زیادی همراه می باشد.

بخشی از قبرس شمالی به صورت جزیره وابسته به کشور ترکیه می‌ باشد که بنابر دلایل مختلف در تحریم به سر می برد و معمولا زندگی در آن با سختی همراه است. قبرس شمالی دارای سبک زندگی مدیترانه‌ ای می‌ باشد معمولاً زندگی در این کشور با ویژگی‌ های زیادی همراه می‌ باشد، از جمله این ویژگی‌ ها می‌ توان به هزینه بسیار پایین زندگی اشاره داشت.

به طور کلی پناهندگان پس از دریافت پناهندگی معمولاً بعد از گذشت چند سال با توجه به درآمد متوسط می‌ توانند ملک مورد نظر خود را برای زندگی تهیه نمایند. هزینه تفریحات در این کشور بسیار پایین می‌ باشد برای مثال پناهندگان می‌ توانند با کمترین هزینه به طور روزانه غذای مورد نیاز خود را از رستوران‌ ها تهیه کنند.

در قبرس شمالی و جنوبی 3

در نظر داشته باشید که قبرس جنوبی دارای اقتصاد ثابت می‌ باشد این موضوع شرایط زندگی را برای پناهندگان بسیار هموار می‌ سازد. شرایط زندگی در این کشور همچون زندگی در قبرس شمالی پس از دریافت پناهندگی بسیار راحت می‌ باشد چرا که ثبات اقتصادی باعث ایجاب این موضوع شده است که پناهندگان پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به رفاه مالی برسند.

قبرس شمالی و جنوبی از نظر آب و هوا از ویژگی های مثبت زیادی برخوردار هستند به گونه ای که می توان گفت این موضوع تا حدود زیادی در رابطه با افزایش مهاجرت به این کشور ها تاثیر گذار بوده است

نتیجه گیری

شرایط نابسامان و نامناسب پناهندگی در قبرس شمالی و جنوبی، مهاجرت به قبرس شمالی را از این طریق را بسیار ناامن کرده است. پناهنده ها با مهاجرت غیرقانونی همواره در معرض خطرات جانی و مالی قرار دارند. کمپ های پناهندگی در قبرس شمالی و جنوبی از وضعیت مناسبی برای زندگی افراد مخصوصا کودکان برخوردار نیستند. بنابراین روش پناهندگی، روش منطقی و سالم برای مهاجرت نمی باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *